Aktualności
IOŚ-PIB przystępuje do prac nad kontynuacją projektu Klimada – „Klimada 3.0 – dostęp do wiedzy i danych w zakresie zmian klimatu”
Głównym celem rozpoczynającego się projektu „Klimada 3.0 – dostęp do wiedzy i danych w zakresie zmian klimatu”, jest rozwój wiedzy w zakresie szeroko rozumianej problematyki zmian klimatu oraz wspieranie lepszego dostępu do niej w celu zwiększenia efektywności realizacji niezbędnych działań adaptacyjnych. Osiągnięcie celu będzie możliwe poprzez rozwój platformy udostępniającej wiedzę i dane związane ze zmianami…
czytaj więcejWskaźnik intensywności opadu
Wskaźnik intensywności opadu oraz odchylenie standardowe, uśrednione dla obszaru Polski Niepewność prognoz dla wskaźnika intensywności opadu, uśredniona dla obszaru Polski, w okresie 2006-2100, wyrażona jako odchylenie standardowe na podstawie skorygowanej wiązki modeli klimatu z repozytorium EURO-CORDEX (EUR_11) dla scenariusza RCP4.5 i RCP8.5 Wskaźnik intensywności opadu, uśredniona dla obszaru Polski jako wartości roczne w okresie 2006-2100,…
czytaj więcejRozstrzygnięcie konkursu „Klimat się zmienia – czyli klimatyczna adaptacja”
Z przyjemnością informujemy, że konkurs pt. „Klimat się zmienia – czyli klimatyczna adaptacja” organizowany w ramach projektu „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń” został rozstrzygnięty. Wśród indywidualnych uczestników szkolenia…
czytaj więcejCZY WIESZ, ILE FAKTYCZNIE KOSZTUJE DANA RZECZ?
Każda rzecz to m.in. koszt środowiskowy w postaci surowców, które musiały zostać zużyte do jej wyprodukowania. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety. Nadmierna eksploatacja Ziemi i jej zasobów znacząco osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że przyroda…
czytaj więcejJakie Święta? Eko, logiczne!
Statystyczny Polak planuje w tym roku przeznaczyć na świąteczne prezenty dla najbliższych kwotę 565 zł. Jest to o 13% więcej niż w ubiegłym roku. Nie rzadko kosztem oszczędności. Chociaż organizację Świąt zazwyczaj planujemy sfinansować przede wszystkim z bieżących dochodów (72,2%), to co czwarty Polak (24,1%) w tym celu planuje sięgnąć po oszczędności.
Zanim jednak wpadniemy w szaleństwo zakupów, warto zastanowić się nad prawdziwymi kosztami, jakie ponosimy podczas tego święta masowej konsumpcji.
Światowy Dzień Akcji Szkół. Dołącz do Running Out of Time!
To licząca 7200 km, 38-dniowa sztafeta non-stop, organizowana przez The World Relay, podczas której będziemy mówić nie tylko o wpływie zmian klimatu na nasze życie, ale przede wszystkim skupimy się na inspirujących działaniach na rzecz klimatu. W ramach sztafety przekazywana będzie pałka zawierająca przesłanie od młodych ludzi do decydentów COP27. Biegacze wystartują z Glasgow w…
czytaj więcejNajdłuższy okres bez opadu PR<1mm/d
Najdłuższy okres bez opadu oraz odchylenie standardowe, uśrednione dla obszaru Polski Niepewność prognoz dla najdłuższego okresu bez opadu, uśredniona dla obszaru Polski, w okresie 2006-2100, wyrażona jako odchylenie standardowe na podstawie skorygowanej wiązki modeli klimatu z repozytorium EURO-CORDEX (EUR_11) dla scenariusza RCP4.5 i RCP8.5 Najdłuższy okres bez opadu, uśredniony dla obszaru Polski jako wartości roczne…
czytaj więcejLiczba okresów bez opadu dłuższych niż 5 dni
Liczba okresów bez opadu dłuższych niż 5 dni oraz odchylenie standardowe, uśrednione dla obszaru Polski Niepewność prognoz dla liczby okresów bez opadu dłuższych niż 5 dni, uśredniona dla obszaru Polski, w okresie 2006-2100, wyrażona jako odchylenie standardowe na podstawie skorygowanej wiązki modeli klimatu z repozytorium EURO-CORDEX (EUR_11) dla scenariusza RCP4.5 i RCP8.5 Liczba okresów bez…
czytaj więcejLiczba dni bez opadu przy temp. powyżej 5 ᴼC
Li. Liczba dni bez opadu z PR < 1mm przy temperaturze śr. dobowej >5 ᴼC oraz odchylenie standardowe, uśrednione dla obszaru Polski Niepewność prognoz dla liczby dni bez opadu (PR<1mm) przy temperaturze śr. dobowej > 5oC, uśredniona dla obszaru Polski, w okresie 2006-2100, wyrażona jako odchylenie standardowe na podstawie skorygowanej wiązki modeli klimatu z repozytorium…
czytaj więcej