Klimada 2.0
Logotypy

Kupuj energooszczędne sprzęty!

pod lupą skala efektywności energetycznej

Rozwój technologii sprawia, że nowe urządzenia zużywają coraz mniej prądu, przez co pozwalają oszczędzać na rachunkach za energię i zmniejszać ślad węglowy, ograniczając niekorzystny wpływ na środowisko. Dotychczasowa skala efektywności energetycznej widoczna na etykietach sprzętu AGD i RTV od dłuższego czasu była rozszerzana, co sprawiało, że konsumenci zaczęli się gubić w oznaczeniach. Od 1 marca w UE na nowych sprzętach AGD i RTV zaczną pojawiać się nowe etykiety efektywności energetycznej. Co się zmieni?

W pierwszej kolejności etykiety pojawią się na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach, telewizorach i monitorach. Od 1 września zobaczymy je także na opakowaniach żarówek.

Chcesz zapobiegać zmianom klimatu? Zwracaj uwagę na etykiety przy kupowaniu nowych urządzeń i oszczędzaj energię podczas wykonywania codziennych czynności. Mniejsze zużycie prądu pozwala ograniczać ślad węglowy i oszczędzać na domowych rachunkach.

Źródła:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/MEMO_19_1596
https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/8959,Komisja-Europejska-wprowadzi-nowe-etykiety-energetyczne.html

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps