Oszczędzaj papier!
Ostatnia edycja raportu The State of Global Paper Industry, opracowanego przez Environmental Paper Network dowodzi, że z roku na rok zużycie papieru na świecie wzrasta, a w ciągu ostatnich 50 lat aż 4-krotnie.
Aż 7 z 10 krajów o największym zużyciu papieru na mieszkańca znajduje się w Europie. Polska plasuje się na 19. miejscu na świecie – rocznie zużywamy 143 kg papieru na osobę.
Jaki związek ma zużycie papieru ze zmianami klimatu?
Produkcja papieru charakteryzuje się dużym śladem węglowym. W praktyce oznacza to nie tylko wycinanie drzew, które są naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze i odgrywają ogromną rolę w łagodzeniu zmian klimatu, ale także konieczność zużycia olbrzymich ilości wody i energii. Liczby mówią same za siebie: 1,5 miliarda faktur papierowych rocznie wystawianych w Polsce oznacza wycinkę 255 tysięcy drzew, zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz ok. 6,6 miliardów litrów wody (30 000 basenów olimpijskich!). Ponadto przyjmuje się, że średnia emisja dwutlenku węgla w procesie produkcji i przesyłania jednej papierowej faktury wynosi 50 g, a e-faktury tylko 5 g. Ograniczenie, chociaż częściowe, zużycia papieru pozwoliłaby znacznie ograniczyć wycinkę lasów, a także istotnie wpłynęłoby na zredukowanie emisji CO2 do atmosfery.
Jak ograniczyć zużycie papieru?
– Nie drukuj, jeśli nie musisz.
– Drukuj dwustronnie, używaj mniejszej czcionki lub drukuj kilka stron na jednej kartce.
– Załatwiaj sprawy urzędowe on-line.
– Wybieraj rachunki oraz faktury w wersji elektronicznej i opłacaj je przez internet.
– Czytaj książki i gazety w wersji elektronicznej.
– Wysyłaj e-maile, zdjęcia i SMS-y zamiast kartek z podróży.
– Zbieraj makulaturę.
– Nie bierz ulotek na ulicy i proś o niewrzucanie ich do skrzynek pocztowych.
– Do robienia notatek wykorzystuj zadrukowane strony, stare zeszyty i kalendarze.
– Używaj bawełnianych ściereczek zamiast ręczników papierowych (w kuchni i przy sprzątaniu).
– Wykorzystuj wielokrotnie opakowania.
Recykling papieru
Papier jest tworzywem, które poddaje się recyklingowi. Warto więc o tym pamiętać przy segregowaniu odpadów. Produkcja jednej tony papieru z makulatury pozwala oszczędzić aż 17 drzew i 1200 litrów wody. Niestety papieru nie da się recyklingować w nieskończoność. Po maksymalnie 8-krotnym przetworzeniu, włókna celulozowe stają się zbyt krótkie, aby ponownie przetworzyć je na papier. Co więc można zrobić? Przetworzyć na karton. Kartonu możemy używać wielokrotnie, więc to od nas zależy, ile papier zyska „żyć”.
Do produkcji papieru makulaturowego zużywa się o ok. 70% mniej energii niż do produkcji zwykłego papieru, a dodatkowo oszczędza się lasy. To podwójna korzyść dla środowiska, dlatego warto o tym pamiętać, kupując kolejny zeszyt, papier do drukarki czy opakowanie na prezent.
Źródła:
https://environmentalpaper.org/wp-content/uploads/2018/04/StateOfTheGlobalPaperIndustry2018_FullReport-Final-1.pdf
http://www.ekopark.info.pl/eko-ciekawostki
http://konfederacjalewiatan.pl/_files/2012_08/Raport_E-faktura_w_Polsce_v3.pdf