Klimada 2.0
Logotypy

Wybierajmy ryby!

upieczona ryba na talerzu

Ryby i owoce morza stanowią podstawę diety dla prawie miliarda ludzi na świecie, a ponad 200 milionów osób utrzymuje się z rybołówstwa. W 2013 roku ryby stanowiły około 17% białka zwierzęcego oraz 6,7% białka spożywanego na całym świecie. Ryba jest istotnym źródłem pożywienia dla ponad 3,1 miliarda ludzi, zapewniając im 20% spożywanego białka zwierzęcego.

Żywność pochodząca z morza jest tania – wszędzie, gdzie występują braki żywności wysokobiałkowej, ryby stanowią tanie i łatwo dostępne źródło białka zwierzęcego, zwłaszcza w wielu rozwijających się regionach o niskim poziomie dochodów.

Stąd symulacje przeprowadzone przez zespół oceanografów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI), według których globalne połowy ryb będą malały wraz z postępującymi zmianami klimatu, a zmniejszanie się produktywności łowisk budzi poważne obawy.

Emisja CO2 a populacje ryb

Wyższa temperatura wody i zwiększona emisja gazów cieplarnianych mają decydujący wpływ na życie ryb. Kalifornijscy badacze postanowili przyjrzeć się tym zależnościom.

Badacze przyjęli scenariusz, w którym emisje gazów cieplarnianych pozostają na obecnym poziomie. Aktualnie wody powierzchniowe i głębinowe Oceanu Południowego mieszają się, dostarczając tak dużo składników odżywczych na powierzchnię, że ich nadmiar rozprzestrzenia się do innych oceanów, służąc tamtejszemu planktonowi i populacjom ryb.

W nowym modelu jednak zmieniające się wiatry, ocieplające się wody oceanu i topnienie pokrywy lodowej spowodują coraz większy rozwój fitoplanktonu wokół Antarktyki, który zatrzyma „dla siebie” większość substancji odżywczych.

Im mniej zaś środków odżywczych przedostanie się na północ, tym bardziej zaburzy to rozrost tamtejszego planktonu, a w konsekwencji rozmiary populacji ryb, które odławiają ludzie – opisują naukowcy.

Według nich do roku 2300 produktywność rybich łowisk na całym świecie obniży się o średnio 20%. Na północnym Atlantyku będzie to jednak aż 60%, a na zachodnim Pacyfiku ponad 50%.

Ogranicz ślad węglowy i spożycie ryb zagrożonych wyginięciem         

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zapobiec zmniejszaniu się populacji ryb? Po pierwsze podejmuj działania pozwalające ograniczyć ślad węglowy. Mniejsza ilość dwutlenku węgla w atmosferze oznacza również mniejsze stężenia CO2 w wodzie. Po drugie, już dziś wybieraj gatunki ryb, którym nie zagraża wyginięcie w powodu nadmiernego połowu. Ryby i owoce morza pochodzące ze zrównoważonych połowów lub hodowli zapewniają źródło utrzymania i dobrobyt gospodarczy dla wielu ludzi. Dlatego warto dokonywać zróżnicowanych wyborów i kupować certyfikowane produkty z ryb i owoców morza.

Źródła:
https://www.zywnosc.com.pl/zmiany-klimatu-zmniejsza-polowy-ryb-calym-swiecie/
https://ryby.wwf.pl/
zrównoważone połowy, hodowle: https://www.fishforward.eu/pl/people/

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps