Klimada 2.0
Logotypy

Prace prowadzone przez Elenia – operatora sieci elektroenergetycznej w Finlandii

Informacje
Tytuł praktyki Wymiana napowietrznych linii energetycznych na podziemne
Przykład realizacji

Prace prowadzone przez Elenia – operatora sieci elektroenergetycznej w Finlandii

Główne cele

Zwiększenie odporności infrastruktury elektroenergetycznej na gwałtowne zjawiska pogodowe
Redukcja kosztów utrzymania sieci
Zapewnię ciągłości dostaw energii elektrycznej
Zwiększenie udziału podziemnych linii kablowych w systemie z obecnego poziomu 41% do 75% w 2028 r

Sektory

Energetyka
Sieci elektroenergetyczne

Główne zagrożenia klimatyczne

Porywiste wiatry
Wyładowania atmosferyczne
Intensywne opady deszczu lub śniegu
Oblodzenia

Główne działania

Prowadzenie linii elektroenergetycznych pod ziemią jest postrzegane jako technika adaptacji systemów przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej do zmian klimatu. Instalacja okablowania podziemnego obejmuje trzy główne techniki: umieszczenie okablowania w korytach wzmocnionych betonem, umieszczenie kabli w tunelach podziemnych lub bezpośrednie zakopanie kabli. W Finlandii stosowana technika polega na budowie rowów o głębokości od około 0,45 m do 1 m, w których kable są następnie zakopywane w warstwie gleby.

Efekty

Dzięki umieszczeniu okablowania pod ziemią można uniknąć większości niekorzystnych warunków pogodowych, na które narażona jest tradycyjna infrastruktura przesyłowa na powierzchni ziemi. Dotyczy to głównie opadów atmosferycznych i wichur, które mogą powodować uszkodzenia napowietrznych linii energetycznych bezpośrednio lub pośrednio poprzez obalanie drzew. Linie  podziemne zmniejszają zapotrzebowanie na inwestycje w konserwację i remonty infrastruktury przesyłowej. Oczekiwane korzyści to większe bezpieczeństwo dostaw energii oraz mniejsza liczba przerw w dostawach prądu spowodowanych warunkami atmosferycznymi, a także w dłuższej perspektywie oszczędności dzięki mniejszym nakładom na konserwację i naprawy.

Proces wdrażania

Udział okablowania podziemnego w sieci elektroenergetycznej Elenia wzrósł z 38% w 2016 roku do 41% w 2017 roku. Wskaźnik ten daje obraz postępu w realizacji celu, jakim jest osiągnięcie 75% do 2028 roku. Czas realizacji konkretnego projektu waha się od kilku miesięcy do kilku lat, w szczególności w zależności od obszaru objętego projektem i długości kabli (od kilku kilometrów do kilkuset kilometrów). Typowy projekt okablowania podziemnego trwa 1-2 lata, przy czym pierwszy rok jest zwykle poświęcony na wybór projektu (studium lokalizacji i wybór techniki) i projektowanie, a drugi rok obejmuje właściwą budowę, uruchomienie i dokumentację.

Przyjmuje się że koszty związane z budową linii podziemnych są od 4 do 14 razy wyższe niż w przypadku kabli napowietrznych w zależności od charakterystyki geologicznej i geograficznej trasy kabli, metody instalacji (instalacja tunelowa kosztuje więcej niż bezpośrednia zakopanie), zdolności przesyłowej linii oraz wybranych opcji izolacji i chłodzenia kabli podziemnych.

W celu minimalizacji kosztów podejmowana jest współpraca z firmami telekomunikacyjnymi w zakresie wspólnych wykopów tam, gdzie jest to możliwe.

Uzasadnienie dlaczego projekt jest przykladem dobrej praktyki

Korzyści, z transformacji linii napowietrznych na podziemne będą obejmować większe bezpieczeństwo dostaw energii, a także zapewnienie miejsc pracy przy pracach wykopowych i instalacyjnych w wymaganym okresie czasu. Ponadto istnieją korzyści, które nie są związane z adaptacją do zmian klimatu. Obejmują one mniejsze oddziaływanie wizualne i zmniejszone ryzyko wypadków, np. pożarów i uderzeń związanych z zerwanymi lub spadającymi kablami.

Miejsce realizacji

Finlandia

Metryka działania

Kontakt: Jorma Myllymak – Elenia

Board Member, Former Head of Operations and Network Performance

Strona internetowa: https://www.elenia.fi/

Organizacje współpracujące:

Ministry of Economic Affairs and Employment

Energy Department, Energy markets

Tatu Pahkala, Senior Adviser

E-mail: tatu.pahkala@tem.fi

Data realizacji: 2018

Lokalizacja projektu:

Lokalizacje inwestycji wymiana napowietrznych linii energetycznych na podziemne (stan na 2018 r.)

Literatura

https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/case-studies/replacing-overhead-lines-with-underground-cables-in-finland

Undergrounding high voltage electricity transmission lines, National Grid – https://www.nationalgrid.com/uk/electricity-transmission/sites/et/files/documents/45349-Undergrounding_high_voltage_electricity_transmission_lines_The_technical_issues_INT.pdf

https://www.elenia.fi/palvelut/sahkoverkon-rakentaminen-ja-yllapito/tyomaat-kartalla

Badanie częstości występowania warunków atmosferycznych prowadzących do awarii linii elektroenergetycznych w określonej lokalizacji; B. Ruszczak, M. Tomaszewski, rozdział w Wybrane zagadnienia gospodarki remontowej energetyki (pp.17-30), Nowa Energia, 2012

Słowa kluczowe

Podziemne linie energetyczne, Linie energetyczne w Finlandii, Porywiste wiatry, Wyładowania atmosferyczne, Intensywne opady deszczu lub śniegu, Oblodzenia, Energetyka, Sieci elektroenergetyczne, Podziemna sieć elektroenergetyczna, Transformacja linii energetycznych

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps