Adaptacja do zmian klimatu w Polsce – wyniki sondażu z listopada 2018 r.
Badania świadomości i zachowań ekologicznych Polaków realizowane są cyklicznie od 2011 r. w ramach wieloletniego programu Ministerstwa Środowiska. Pomiary dokonywane są pod koniec każdego roku na próbie około 1000 dorosłych Polaków.
Badania te stanowią ważne źródło informacji dla Ministerstwa oraz instytucji zajmujących się szeroko pojętą ochroną środowiska. Umożliwiają zaplanowanie działań mających na celu podnoszenie ogólnej świadomości ekologicznej, troski o środowisko naturalne oraz trwałą zmianę postaw i zachowań Polaków.
Badana jest świadomość ekologiczna i zachowania Polaków m.in. w następujących obszarach:
- największe wyzwania dla Polski a problemy środowiska naturalnego,
- środowisko naturalne i jego ochrona,
- jakość powietrza,
- gospodarowanie odpadami,
- zmiany klimatu,
- indywidualne działania i zachowania wspierające ochronę środowiska.
Poniżej przestawiamy podsumowanie wyników badania przeprowadzonego w listopadzie 2018 r. dotyczącego zagadnień związanych ze zmianami klimatu.
W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1010 osób .
Dziewięciu na dziesięciu Polaków uważa, że zmiany klimatyczne są ważnym problemem. W porównaniu do poprzednich lat, odsetek ten wzrósł z 86% do 91%. Zmiany klimatu są w pierwszej trójce największych problemów środowiska naturalnego w Polsce, tylko 5% ocenia je jako nieważne.
Połowa Polaków jest zdania, że Polska jak najszybciej powinna zacząć redukować emisję gazów cieplarnianych. W porównaniu do lat poprzednich odsetek wskazujący, że powinniśmy jak najwcześniej podjąć działania w tym zakresie wzrósł z 74% (w roku 2014) do 79% (w 2018 roku). Największy wzrost odnotowano w przypadku odpowiedzi dotyczącej natychmiastowego podjęcia działań (z 32% do 50%).
Głównym powodem konieczności redukowania gazów cieplarnianych wśród respondentów jest pragnienie lepszego życia dla przyszłych pokoleń oraz dostrzeganie szkodliwych skutków dla środowiska.
Najczęściej wskazywanymi powodami braku chęci redukcji gazów cieplarnianych przez Polaków są zbyt wysokie koszty z tym związane (21%), brak odczuwalności negatywnych skutków (15%) oraz nie dostrzeganie korzyści z tym związanych (13%).
Zdaniem Polaków głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są duże obiekty energetycznego spalania a chcąc poprawić jakość powietrza większość, jako metodę, rekomenduje wymianę starych pieców węglowych na piece nisko emisyjne oraz stosowanie odnawialnych źródeł energii.
Niezmiennie, głównymi rodzajami ogrzewania w gospodarstwach domowych są węgiel(35%) oraz podłączenie do sieci ciepłowniczej (35%).
3% respondentów planuje w najbliższym roku podjęcie dodatkowych działań umożliwiających zwiększenie efektywności energetycznej.
Jest to wynik najniższy spośród wszystkich edycji badania (w latach 2012-2014 wahał się na poziomie od 12% do 19%).
Badani celem realizacji założeń planują najczęściej termomodernizację budynków, zastosowanie energooszczędnego oświetlenia oraz odnawialnych źródeł energii.
Jedna piąta Polaków byłaby skłonna wydać więcej pieniędzy na „czystą”, nieuciążliwą dla środowiska naturalnego energię. Najczęściej wskazywanym przedziałem procentowym, który respondenci byliby skłonni dodatkowo płacić w ciągu roku za „czystą” energię to przedział od 6% do 10% (odnosząc się do kwoty, którą płacą obecnie za energię).
Według opinii Polaków działania na rzecz ograniczenia niekorzystnych skutków zmian klimatu powinien podejmować przede wszystkim każdy z nas ale również władze centralne i lokalne.
74% respondentów wskazało, iż największe zaufanie jeśli chodzi o kwestie związane ze środowiskiem naturalnym mają do naukowców (odpowiedzi zdecydowanie ufam 15% i raczej ufam 59%), co pozwala przyjąć założenie o stosunkowo wysokim poziomie akceptacji dla działań adaptacyjno-mitygacyjnych realizowanych przez instytucje publiczne, jeśli realizowane są w zgodzie z informacjami płynącymi ze strony środowiska naukowego.
Blisko 84% Polaków uważa, iż ochrona środowiska może pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarki kraju i odsetek ten w porównaniu do lat 2012-2014 znacznie wzrósł.
Źródło oraz całość wyników i metodologia badania: https://www.gov.pl/web/srodowisko/badania-swiadomosci-ekologicznej</strong=””>