Dbaj o czystość powietrza!
Szacuje się, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera na całym świecie 4,2 miliona osób. Drobny pył zawierzony (PM2,5) jest przyczyną ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów w Europie, w tym ponad 46 tys. w Polsce.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno opublikowała najnowsze wytyczne, w których m.in. zawarto ostrzejsze rekomendacje dotyczące zalecanych poziomów stężeń dla pyłu drobnego.
Zanieczyszczenie powietrza obok zmian klimatu jest obecnie uważane za jedno z największych środowiskowych zagrożeń dla ludzkiego zdrowia. Aby zwrócić uwagę na ten problem 14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza.
Pamiętaj!
Za czystość powietrza odpowiadamy wszyscy. Co możesz zrobić w trosce o jego jakość? Wystarczy, że będziesz stosować się do kilku prostych rad:
- Sadź rośliny.
Jeśli masz miejsce w ogrodzie, sadź drzewa. Bierz udział w zorganizowanych akcjach zalesiania. Rośliny nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla i redukują ilość zanieczyszczeń, ale również produkują tlen. - Korzystaj z transportu publicznego, zamiast jeździć samochodem.
Wspólna jazda pozwala ograniczać emisję zanieczyszczeń. Jeśli nie możesz, staraj się, prowadząc auto, stosować zasady jazdy w stylu eko a od czasu do czasu zostaw auto w garażu i wsiądź na rower. - Ogranicz konsumpcję i pamiętaj o śladzie węglowym kupowanych produktów.
- Ogranicz ilość odpadów i segreguj je, by mogły zyskać drugie życie.
Recykling też pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, chociażby poprzez możliwość zmniejszenia produkcji nowych tworzyw. Odpowiednio posegregowane odpady to również mniej zanieczyszczeń podczas ich utylizacji. - Dokonaj termomodernizacji budynków i wymień piec.
Możesz to zrobić w ramach programu „Czyste Powietrze”. Listę zielonych urządzeń i materiałów znajdziesz tutaj
Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy!
Od 1 stycznia 2019 r. IOŚ-PIB ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski. Prognozy krótkoterminowe mają na celu przewidywanie warunków smogowych z 72-godzinnym wyprzedzeniem.
Aby sprawdzić prognozy dla swojego regionu zajrzyj tutaj>>