Klimada 2.0
Logotypy

Plac Tåsinge

Informacje
Tytuł praktyki Skwer Wodny
Przykład realizacji

Plac Tåsinge

Galeria realizacji

Skwer wodny w Kopenhadze; źródło: https://www.publicspace.org/works/-/project/j075-refurbishment-of-tasinge-square

Główne cele

Utworzenie terenu zieleni z wykorzystaniem podłoża o dużej przepuszczalności w celu ochrony przed lokalnymi podtopieniami i poprawy komfortu termicznego
Utworzenie przestrzeni, która umożliwi realizację inicjatyw sąsiedzkich i artystycznych demonstrujących walory wody

Sektory

Gospodarka wodna
Zdrowie Publiczne
Różnorodność biologiczna

Główne zagrożenia klimatyczne

Ulewne deszcze
Susza
Miejska Wyspa Ciepła

Główne działania

Stworzenie w Kopenhadze placu magazynującego wodę deszczową, który jednocześnie byłby przestrzenią do realizacji inicjatyw sąsiedzkich i artystycznych wynikało z potrzeby zmniejszenia zagrożeń związanych z gwałtownymi intensywnymi opadami deszczu. Ideą było wykorzystanie potencjału błękitno-zielonej infrastruktury – rozwiązań wprowadzających do przestrzeni publicznej tereny zielone, powierzchnie przepuszczalne i nowatorskie systemy irygacyjne. Zabiegi tego typu pozwalają w naturalny sposób absorbować nadmiar wody opadowej, a w skrajnych sytuacjach pogodowych umożliwiają całkowitą zmianę roli danego otoczenia, czyli na przykład zamianę placu miejskiego w staw.

Wśród nowatorskich rozwiązań zastosowano metalowe instalacje w formie parasoli, które gromadzą wodę deszczową na potrzeby nawadniania okolicznej roślinności. Plac podzielono na różne poziomy. Na najniższym poziomie wprowadzono różnorodne nasadzenia, a ponad nimi przerzucono kładki i  wysokie chodniki umożliwiające przemieszczanie się po placu. Po wschodniej stronie znajduje się pole kwiatów i szereg gatunków roślin reprezentujących różne biotopy duńskich krajobrazów. Na mniej wilgotnej zachodniej stronie placu znajduje się kopiec zwany Sun Hill, który jest obsadzony drzewami i wysokimi trawami. Po stronie południowej znajduje się teren wyłożony kostką brukową, który można wykorzystać na zajęcia sąsiedzkie. Otaczają ją rośliny zapewniające osłonę ochronną od strony północnej, gdzie niektóre samochody nadal jeżdżą i parkują. Drewnianą ławkę w formie fali i kilka kamiennych kropli wody, które można wykorzystać do gry lub odpoczynku. Tåsinge Plads zmienia się w zależności od intensywności opadów. Niewielki deszcz dostarcza dużych zapasów deszczówki nagromadzonej do nawadniania całej roślinności rosnącej w obrębie placu. Z kolei bardziej intensywne opady wchłaniane są przez system odprowadzania wody umieszczony w konstrukcjach kładek przerzuconych przez plac i zieleń oraz glebę, które współtworzą jego przestrzeń. W trakcie ulewnych deszczy plac może zamienić się w staw.

Efekty

Przeobrażono asfaltowy plac o powierzchni 1000 m2 w teren zieleni pełniący również rolę placu wodnego. Dzięki temu mieszkańcy zyskali przestrzeń rekreacyjną oraz ochronę przed podtopieniami, które w wyniku gwałtownych nawałnic występowały regularnie.

Powstała inwestycja ma na celu również łagodzenie efektu miejskiej wyspy ciepła.

Proces wdrażania

Skwer wodny Tåsinge jest jednym z testowych obszarów wprowadzania w przestrzeni miejskiej rozwiązań z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury w ramach całościowego planu adaptacji do zmian klimatu Kopenhagi (Climate Adaptation Plan). To element wdrażania założeń planu dotyczący rozwoju sąsiedztw odpornych na zmiany klimatu.

W opracowanie planu zmiany zagospodarowania tego terenu zaangażowana była pracownia architektoniczna Tredje Natur. W pierwszym etapie obszar przez 4 miesiące 2012 roku był w ramach testów użytkowany przez lokalną społeczność, dzięki czemu na nowo odkryto jego potencjał i funkcje społeczne. W miejscu niewielkiego skwerku powstały tymczasowe mobilne, lekkie instalacje z drewna, które funkcjonalnie podzieliły obszar, co umożliwiło realizację różnych inicjatyw sąsiedzkich i artystycznych. Ten etap istotnie wpłynął na kształt planu przekształceń. Pozwoliło to lepiej zaprojektować docelowe funkcje tego miejsca i pozyskać społeczną akceptację mieszkańców do przemiany przestrzeni w plac wodny magazynujący nadmiar wody opadowej. Udało się w ten sposób zaangażować mieszkańców w cały proces. Plac został oficjalnie otwarty 6 grudnia 2014 roku.

Koszt inwestycji to ok. 2,145 mln euro.

Uzasadnienie dlaczego projekt jest przykladem dobrej praktyki

Projekt jest przykładem dobrej praktyki przeciwdziałania „zabetonowywaniu” miast. Po obfitych opadach nadmierna ilość wody powodowała lokalne podtopienia. Przywrócenie w obszarze miejskim terenów zielonych pozwala na zatrzymywanie wody oraz jej wykorzystanie, np. do podlewanie roślin. Taka forma zagospodarowania przestrzeni spełnia swoją funkcję niezależnie od ilości opadów. Dodatkowo stwarza dla mieszkańców dogodną przestrzeń do rekreacji i relaksu, czy też inicjatyw społecznych. Stanowi również przestrzeń wyrażającą rekreacyjne, edukacyjne oraz ekologiczne walory wody.

Miejsce realizacji

Dania, Kopenhaga, Tåsinge Plads

Metryka działania

Kontakt: GHB Landskabsarkitekter a/s

e-mail: ghb@ghb-landskab.dk

Strona internetowa: https://www.publicspace.org/works/-/project/j075-refurbishment-of-tasinge-square

Data realizacji: 2013-2014

Lokalizacja projektu: 

Źródło: www.openstreetmap.org

Literatura

https://www.publicspace.org/works/-/project/j075-refurbishment-of-tasinge-square

Wodne place Martyna Obarska 16 czerwca 2016 (źródło: http://magazynmiasta.pl/2016/06/16/obarska-wodne-place/)

Słowa kluczowe

Plac Tåsinge, Plac wodny, Plac wodny w Kopenhadze, Woda deszczowa, Błękitno – zielona infrastruktura, Miejska wyspa ciepła, Skwer wodny, Climate Adaptation Plan, Lokalne podtopienia, Gospodarka wodna, Absorbcja opadów, Zdrowie publiczne, Różnorodność biologiczna, Ulewne deszcze, Susze, Miejska Wyspa Ciepła

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps