Klimada 2.0
Logotypy

KLIMADA 2.0 zaprezentowana podczas COP24

W dniach 10 oraz 11 grudnia 2018 r. IOS-PIB aktywnie uczestniczył w światowym wydarzeniu klimatycznym COP24, czyli 24 sesji Konferencji Stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która w tym roku odbywała się w Polsce w Katowicach.

Podczas sesji Konferencji Klimatycznej zostały zorganizowane przez IOŚ-PIB trzy wydarzenia towarzyszące tzw. side eventy. Jeden z nich odbył się w ramach aktualnie prowadzonego projektu Klimada 2.0, tj. „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększania odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa  na  zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”.

Wspomniany side event pn. Monitoring system, database and possible scenarios as essential background for adaptation planning reducing vulnerability and risk disaster – sharing of polish experiences”, był wspólną prezentacją czterech instytutów aktywnie działających w zakresie zmian klimatu, tj.:

  • Instytutu Ochrony Środowiska – PIB,
  • Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB,
  • Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB,
  • Instytutu Nawożenia Uprawy i Gleboznawstwa –PIB.

Prezentacja dotyczyła występujących w Polsce zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, metod ich określania i monitoringu. Dr inż. Anna Dubel, członek zespołu projektowego Klimada 2.0., przybliżyła uczestnikom wydarzenia, metodykę oceny ekonomicznej następstw zmian klimatu i adaptacji w sektorze gospodarki wodnej, a także ocenę ryzyka związanego ze zmianami klimatu (mapy ryzyka), będącymi elementami projektu Klimada 2.0.

Jak mówi dr Dubel „Wzrost gospodarczy może z jednej strony potęgować straty wynikające ze zmian klimatu, z drugiej natomiast może umożliwiać adaptację i zwiększać zdolność do adaptacji”.

Ocena ekonomiczna działań adaptacyjnych powinna pozwolić na wyszczególnienie działań, dla których krańcowe korzyści z adaptacji są większe niż krańcowe koszty, czyli takich których zastosowanie będzie najbardziej efektywne. Stąd, w celu dostarczenia decydentom pełnej informacji, ważne jest określenie mogących wystąpić nieplanowanych korzyści działań adaptacyjnych i dodatkowych kosztów, nawet w wymiarze opisowym. Powinna także uwzględniać wiele wymiarów, m.in. liczne sektory i obszary szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu (np. obszary górskie czy przybrzeżne), powiązania międzysektorowe, dynamikę występowania skutków zmian klimatu, niepewności związane z przyszłym rozwojem społeczno – ekonomicznym, czy wybór między alternatywami i potrzeby różnych interesariuszy.

Wyniki badań naukowych wskazują, że zjawiska spowodowane zmianą klimatu stanowią zagrożenie dla społeczeństwa i rozwoju gospodarczego krajów. Adaptacja do nowych warunków klimatycznych i związanych z nimi zjawisk, stanowi obecnie jedno z najważniejszych wyzwań dla polskiej (i nie tylko) gospodarki i społeczeństwa. Zrozumienie koncepcji adaptacji do zmian klimatu przez decydentów i pracowników administracji rządowej i samorządowej nadal stanowi barierę we wdrażaniu wiedzy o adaptacji do praktycznych działań administracyjnych. Dlatego tak ważne jest usystematyzowane przedstawienie metod określania zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i obszarów podatnych na nie, jak również możliwości stosowania metod szacowania tych zagrożeń, które pozwolą na stworzenie podstaw do działań adaptacyjnych.

Udział w konferencji COP24 był niepowtarzalną okazją do zaprezentowania aktualnie prowadzonych przez IOŚ-PIB projektów, a także możliwością nawiązania szeregu kontaktów z innymi interesariuszami zajmującymi się tematyka badawczą dotyczącą polityki energetyczno-klimatycznej i zmian klimatu.

Pobierz prezentację:

„Monitoring system, database and possible scenarios as essential background for adaptation planning reducing vulnerability and risk disaster – sharing of polish experiences”

 

[masterslider id=”8″]

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps