Klimada 2.0
Logotypy

Łąki kwietne w Białymstoku

Informacje
Tytuł praktyki Łąki kwietne
Przykład realizacji

Łąki kwietne w Białymstoku

Główne cele

Wzmocnienie różnorodności biologicznej
Zwiększenie retencji wody w glebie
Łagodzenie skutków suszy
Poprawa mikroklimatu

Sektory

Różnorodność biologiczna
Zdrowie publiczne
Gospodarka Wodna

Główne zagrożenia klimatyczne

Susza
Intensywne opady
Fale upałów

Główne działania

Łąki kwietne w Białymstoku powstają w pasach drogowych oraz na terenach gminnych znajdujących w pobliżu dróg. Wytypowano kilkadziesiąt miejsc do przekształcenia tradycyjnych trawników w barwne łąki. Nowe dla miasta rozwiązanie zagospodarowania zieleni zostało w 2019 r. wprowadzone na 5 ha powierzchni. Kwietne łąki można było podziwiać m.in. przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego, przy Atrium Biała, przy ul. Zwycięstwa, Piastowskiej, Sikorskiego, gen. Maczka, Popiełuszki, Branickiego. W ciągu kolejnych dwóch lat przewiduje się wprowadzenie łąk kwietnych na 6,5 ha ziemi. 

Białystok, Biała; źródło: Fundacja Łąka

Białystok, Branickiego; źródło: Fundacja Łąka

Białystok, Piastowska; źródło: Fundacja Łąka

Łąki w Białymstoku obsadzane są tradycyjnymi odmianami bylin, roślin jednorocznych, starymi odmianami zbóż oraz rzepaku, takimi jak: maciejka, nagietek, rzepak, koniczyna, rumianek, mak polny, len zwyczajny, szałwia łąkowa, niezapominajka różowa, aksamitka,  dziurawiec zwyczajny czy słonecznik.

Efekty

Zgodnie z kilkuletnim planem stopniowego wprowadzania do zieleni miejskiej łąk kwietnych w Białymstoku w 2019 r. wysiano 5,5 ha łąk kwietnych, na kolejne lata zaplanowano zwiększenie do 6 ha (2020 r.) i do 6,5 ha (2021 r.).

Proces wdrażania

Projekt miejski dotyczący tworzenia łąk kwietnych na obszarze Białegostoku jest realizowany w ramach 3-letniej umowy z Fundacją Łąka. Celem jest założenie łąk kwietnych w pasach drogowych oraz na działkach gminnych, w pobliżu dróg. W ramach tej umowy fundacja zajmie się przygotowaniem podłoża, nasadzeniami, pielęgnacją, a także uprzątnięciem.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem do 2021 r. każdego roku łączna powierzchnia łąk kwietnych na terenie miasta będzie wynosiła od 5 do 6,5  ha. Wyznaczone tereny zostaną obsadzone tradycyjnymi odmianami bylin, roślin jednorocznych, zbóż. Pojawią się także pola rzepakowe i słonecznikowe.

Dodatkowym działaniem są akcje edukacyjne przybliżające mieszkańcom środowisko łąk kwietnych i umożliwiające większy kontakt z naturą. W takich miejscach ustawiane są tablice informacyjne o łąkach, a także domki dla owadów zapylających. Działania edukacyjne powinny przekonać mieszkańców do zainteresowania się wzbogacaniem miejskiego ekosystemu o takie rozwiązanie. 

Na tworzenie łąk kwietnych Białystok w 2019 r. wydał blisko 563 tys. zł.

Uzasadnienie dlaczego projekt jest przykladem dobrej praktyki

Zalety takiego rozwiązania są dostrzegane przez mieszkańców miasta, gdyż barwne łąki poprawiają estetykę przestrzeni miejskiej. Stały się nawet wizytówką tego miasta. Łąki w pasie drogowym przyczynią się do oczyszczania powietrza w większym stopniu niż trawniki, a także zwiększają retencję wody w glebie, przy czym wymagają mniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, co oznacza oszczędność czasu i kosztów utrzymania. Ponadto poprawią mikroklimat zwiększając wilgotność i łagodząc wzrost temperatury w mieście. Łąki to także ostoja naturalnego środowiska dla owadów, takich jak pszczoły i motyle, oraz małych zwierząt.

Miejsce realizacji

Polska, Białystok

Metryka działania

Kontakt:  Urząd Miejski w Białymstoku

dos@um.bialystok.pl

Organizacje współpracujące: Fundacja Łąka 

Wandy 3/7 m. 20 03-949 Warszawa
biuro@laka.org.pl

Strona internetowa: https://www.bialystok.pl

Data realizacji: 2019-2021

Literatura

Fundacja Łąka: https://laka.org.pl/

https://poranny.pl/kwietne-laki-zielone-przystanki-w-bialymstoku-mocno-sie-zazielenilo-kwiaty-zamiast-rownego-trawnika-zdjecia/ar/c1-14288207

https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/laki-kwietne-w-bialymstoku.html

https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,24613470,gdzie-powstana-bialostockie-laki-kwietne-lista-miejsc-gotowa.html

Słowa kluczowe

Łąka kwietna, Łąka kwietna w Białymstoku, Łąka w Białymstoku, pasy drogowe, pasy drogowe w Białymstoku, trawniki, trawniki w Białymstoku, Fundacja Łąka, Susza, Intensywne opady, Fale upałów, Różnorodność biologiczna, Zdrowie publiczne, Gospodarka wodna

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps