Klimada 2.0
Logotypy

Żyjące przystanki w Siemiatyczach

Informacje
Tytuł praktyki Zielone przystanki
Przykład realizacji

Żyjące przystanki w Siemiatyczach

Galeria realizacji
Główne cele

Poprawa jakości życia mieszkańców
Zminimalizowanie skutków wywołanych deszczami nawalnymi
Osłabienie efektu miejskiej wyspy ciepła
Poprawa jakości środowiska w mieście
Zachowanie ciągłości ekologicznej
Poprawa jakości powietrza

Sektory

Zdrowie Publiczne
Gospodarka wodna
Różnorodność biologiczna
Transport

Główne zagrożenia klimatyczne

Wzrost temperatury powietrza
Fale upałów
Miejska Wyspa Ciepła
Ekstremalne opady deszczu

Główne działania

„Żyjące Przystanki ˗ nowoczesne rozwiązania ekologiczne” to nazwa projektu z zakresu małej zielonej architektury realizowanego w Siemiatyczach w 2017 r. W ramach tego przedsięwzięcia w centrum miasta powstały dwie wiaty przystankowe komunikacji miejskiej, przy Placu Jana Pawła II, o nowoczesnym charakterze i nowych względem tradycyjnych rozwiązań funkcjach przyjaznych dla pasażerów.  

Przystanki pokryte zielenią to innowacyjny sposób na poprawę jakości powietrza w mieście. Rośliny okrywające przystanek filtrują powietrze, przyczyniając się  do ograniczenia zanieczyszczeń powietrza pochodzących z transportu. To także sposób na regulację temperatury powietrza, szczególnie w upalne dni roślinność stanowi osłonę, dającą cień, pozwalającą odpocząć podróżnym. Dachy przystanków również gromadzą wodę deszczową, co ułatwi ich utrzymanie i obniży koszty eksploatacji. Dachy zielonych przystanków mają również przyciągać pożyteczne owady zapylające. Żyjące przystanki w Siemiatyczach mają także jeszcze jedną funkcję – stanowią punkt informacji o ekologii i przyrodzie.

Źródło: Urząd miasta Siemiatycze (https://siemiatycze.eu/media/k2/items/cache/df2b81f966f5306494fb35669df1dc2e_XL.jpg)

Efekty

Wprowadzenie do przestrzeni miejskiej dwóch zielonych przystanków retencjonujących wodę opadową.

Proces wdrażania

Od dwóch lat w centrum Siemiatycz funkcjonują „Żywe przystanki” czyli wiaty przystankowe porośnięte roślinami: krzewy, bluszcz i kwiaty. 

Projekt dot. wprowadzenia w przestrzeń miasta zielonych przystanków był realizowany od marca do czerwca 2017 roku, przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku (dofinansowanie 90% kosztów).  W ramach projektu wykonano wiaty przystankowe komunikacji miejskiej przy pl. Jana Pawła II, w centrum Siemiatycz. 

Przystanki mają bardzo nowoczesny charakter, inspirowany rozwiązaniami stosowanymi w miastach Skandynawii. Trzon konstrukcji stanowią stalowe stelaże, na nich zaś umieszczone zostały drewniane panele i skrzynie. Istotą tego rozwiązania jest roślinność znajdująca się na elementach konstrukcyjnych przystanku. Występują tu bluszcze, kolorowe krzewy i kwiaty. Zieleń została dobrana w taki sposób, aby rośliny wzajemnie się uzupełniały i wraz z nastaniem kolejnych pór roku zmieniały swoje oblicze. Nocą przystanki podświetlone są lampami LED.

Aby zachować zieleń w dobrym stanie, prowadzane są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak nawożenie, nawadnianie czy odchwaszczanie. Jeśli rośliny tego wymagają, wykonywane są cięcia pielęgnacyjne i formujące pokrój, a także zabiegi mające ochraniać nasadzenia przed szkodnikami i chorobami.

Przystanki w Siemiatyczach to także pewnego rodzaju „centrum edukacyjne”. Wyposażone są w tablice zawierające praktyczne wskazówki – w jaki sposób można chronić środowisko naturalne. 

Dwa przystanki kosztowały ok. 70 tys. zł.

Uzasadnienie dlaczego projekt jest przykladem dobrej praktyki

Siemiatycze są jednym z pierwszych miast w Polsce, które stawia na zielone przystanki. Wiaty z roślinami i kwiatami stały się wizytówka miasta i estetycznym urozmaiceniem przestrzeni miejskiej. Projekt „Żyjące Przystanki - nowoczesne rozwiązania ekologiczne” może stanowić inspiracje dla innych polskich miast w zakresie wykorzystania zielonej infrastruktury na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian. To także dobry przykład zaangażowania władz samorządowych w poprawę stanu środowiska i jakości życia mieszkańców.

Miejsce realizacji

Polska, Siemiatycze

Metryka działania

Kontakt: Urząd miasta Siemiatycze

Pałacowa 2, 17-300 Siemiatycze

e-mail: urzad@siemiatycze.eu

Organizacje współpracujące: –

Strona internetowa: https://siemiatycze.eu/pl/

Data realizacji: 2017

Lokalizacja projektu:

Źródło: www.openstreetmap.org

Literatura

Zielona infrastruktura w Siemiatyczach

http://sztuka-krajobrazu.pl/4039/artykul/zielona-infrastruktura-w-siemiatyczach 

https://sendzimir.org.pl

http://zieloneprzystanki.pl

projekt „Climate NBS Polska” Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu – katalog techniczny

Słowa kluczowe

Zielone przystanki, Siemiatycze, zielone przystanki w Siemiatyczach, Żyjące przystanki w Siemiatyczach, Żyjące Przystanki ˗ nowoczesne rozwiązania ekologiczne, zielona architektura, łagodzenie zmian klimatu w mieście, Zdrowie Publiczne, Gospodarka wodna, Różnorodność biologiczna, Transport, Wzrost temperatury powietrza, Fale upałów, Miejska Wyspa Ciepła, Ekstremalne opady deszczu

KONTAKT

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Biuro projektu:
tel.: 22 37 50 525
e-mail: klimada2@ios.gov.pl

Sekretariat:
tel.: 22 37 50 525
fax: 22 37 50 501
e-mail: sekretariat@ios.gov.pl

Dodatkowe informacje:

Google Maps