Mądrze mieszkając i mądrze budując, możesz chronić klimat i… oszczędzać!
Raporty Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatu mówią jednoznacznie – mamy czas do roku 2050, aby zredkuować antropogeniczne emisje CO2 do zera i zatrzymać wzrost globalnego ocieplenia poniżej 1,5 stopnia Celsjusza. Coraz więcej ludzi na świecie bierze sobie tę kluczową sprawę do serca – również coraz więcej Polaków chce minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Od czego zacząć, jeśli i my chcemy chronić środowisko? Najlepiej zacząć od… miejsca zamieszkania!
Mieszkasz w bloku, kamienicy? Zaangażuj wspólnotę mieszkaniową i… obniż swoje wydatki!
Jeśli należysz do wspólnoty mieszkaniowej, najlepiej zrobisz, prosząc jej zarząd o zlecenie profesjonalego audytu energetycznego oraz wycenę kompleksowej termoizolacji budynku. Warto wiedzieć, że nawet najprostsza obecna oferta rynkowa (czyli ocieplenie elewacji poprzez „położenie 15 cm styropianu na ścianach”) daje oszczędność energii rzędu 20% rocznie. Dobrze przeprowadzona tak zwana głęboka termomodernizacja może obniżyć rachunki nawet o 50-75%.
Mieszkasz w domu? Zmierz jego ślad węglowy i zacznij wydawać mniej!
W internecie można znaleźć co najmniej kilka kalkulatorów śladu węglowego „dla każdego”. Szybko da się zauważyć, jak bardzo jego wielkość zależy od nas samych – od naszych indywidualnych wyborów i naszego stylu życia. W takim kalkulatorze możemy też zmierzyć ślad węglowy naszego domu. Ślad węglowy Twojego budynku zależy głównie od dwóch powiązanych ze sobą elementów – jego zapotrzebowania na energię (wynikającą z wielkości budynku, jego izolacyjności i rodzaju wentylacji) oraz rodzaju źródeł pobieranej energii. Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w niezaizolowanym budynku nie da więc maksymalnego efektu – konumpcja energii nadal będzie tak duża, że OZE nie zaspokoi całego popytu. Konieczne będzie działanie kompleksowe.
Najpierw musimy więc zbadać, które elementy naszego budynku odpowiadają za ucieczkę energii (warto w tym celu skorzystać z darmowego, dostępnego w internecie programu Heat Master). Praktyka pokazuje, że najczęściej najlepszy efekt w łataniu eneregtycznych „dziur” daje zaizolowanie dachu i ścian, wymiana okien na energooszczędne oraz montaż wentylacji z rekuperacją. Jednocześnie należy wymienić źródło ciepła na bezemisyjne. W sfinansowaniu takich prac pomogą np. program Narodowego Funuszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – „Stop Smog” czy podatkowa „Ulga Termomodernizacyjna”. W analizie koniecznych działań pomocni będą na pewno audytorzy energetyczni, z których pomocy można skorzystać za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czy takie działania to wydatek? Nie – to inwestycja, która pomoże Ci oszczędzać na energii. Odtąd Twój dom będzie nie tylko zostawiać mniejszy ślad węglowy, ale też będzie tańszy w utrzymaniu!
Budujesz dom? Oto, jak możesz zmniejszyć jego ślad węglowy i oszczędzać.
Planujesz zbudować swój własny dom, a może już go projektujesz? Jeśli jednocześnie zależy Ci na środowisku i szanujesz swój portfel, to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie dom pasywny. Dom pasywny to standard budowania, wyróżniający się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych przy jednoczesnym zastosowaniu rozwiązań minimalizujących zużycie energii w trakcie użytkowania budynku.
Budowa domu to najczęściej największy wydatek naszego życia, niebagatelne są też koszty utrzymania i ogrzewania własnego budynku (a liczyć je trzeba w dekadach), dlatego decydując się na taki ruch warto korzystać z najrozsądniejszych – i ekologicznych – rozwiązań.
A zatem:
– pamiętaj, że im prostsza bryła, tym bardziej budynek będzie energooszczędny – np. dom na planie prostokątu,
– zaplanuj budynek tak, aby jego powierzchnia wynosiła od 90 do 120 m kw. (im mniejsza powierzchnia domu do ogrzania, tym jest to tańsze dla portfela i korzystniejsze dla środowiska),
– wybierz dwuspadowy dach, bez okien dachowych,
– pamiętaj, że optymalna grubość warstwy izolacyjnej to 25-30 cm dla ścian, 15-20 cm dla fundamentów oraz 30-40 cm dla dachu,
– jako źródło ciepła najlepiej wybrać pompę ciepła zasilaną panelami fotowoltaicznymi,
– wentylacja mechaniczna i rekuperacja (odzysk ciepła) zapewnią świeże powietrze i oszczędności energii,
– unikaj okien na północnej ścianie,
– jeśli planujesz duże przeszklenia na południowej ścianie, uzbrój je w rolety (latem ochronią przed przegrzewaniem),
– zbadaj szczelność budynku metodą bloower door test – wiatr przewiewający przez nieszczelności nie tylko odbiera komfort mieszkania, ale i przyczynia się do marnowania energii,
– balkony wydają się atrakcyjne, ale pamiętaj, że są „mostkami termicznymi” i powodują istotną ucieczkę ciepła.
Jeśli to wszystko dopiero przed Tobą, to warto pamiętać, że projektowanie i budowę domu najlepiej zlecić firmom mogącym wykazać się doświadczeniem i budynkami referencyjnymi o niskim zużyciu energii, które można odwiedzić. Takie firmy możesz też poprosić o indywidualne oszacowanie kosztów ogrzewania (warto o tym pamiętać, ponieważ internet jest pełen ofert projektów domów o niskim obliczeniowym zapotrzebowaniu na energię pierwotną, które mają sie nijak do faktycznej energochłonności budynków).
Warto jeszcze raz podkreślić, że dom to nie tylko koszt jego budowy, ale i wieloletniego kredytu oraz zużycia energii, dlatego najlepiej jest liczyć całkowity koszt posiadania. Ile będzie nas kosztowało wybudowanie domu oraz raty kredytu i ogrzewanie w okresie 30 lat? Po kalkulacji okaże się, że budowa domu pasywnego będzie najkorzystniejsza – i dla naszego portfela, i dla środowiska!
Autorem tekstu jest inż. Jakub Wójcik z Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu przy Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym.